Začiatok roka nám prináša nový projekt, v ktorom na základe štúdia pôvodnej historickej ornamentiky vytvoríme 20 jedinečných veľkých kusov majoliky.
Keramikárom trvá dlhé roky, kým sa môžu pustiť do točenia alebo maľovania veľkých kusov. Vázy meter vysoké, taniere pol metra a viac široké, aj iné veľké tvary, je náročné vytočiť, niekedy je potrebné spájať viac kusov. Nesmierne opatrní musia byť pri schnutí, už malý prievan dokáže skriviť celé dielo. Pri maľbe si treba rozumne rozvrhnúť celý motív, aby mal zmysel, proporcie a aby boli jednotlivé časti prepojené farebnosťou aj líniami. Pri každom výpale majstri tŕpnu, či sa v peci niečo nestane, pretože veľké kusy sú oveľa náchylnejšie na prasknutie, bublinkovanie glazúry alebo celkovo stiahnutie glazúry na stranu. Vraví sa, že iba jedna z troch výstavných váz prejde bez chyby aj druhým výpalom. Samotná výroba trvá mesiace. Točenie, veľmi pomalé schnutie, výpaly a drobná maľba na veľkom priestore potrebujú svoj čas a nedajú sa uponáhľať. Nie každý keramikár má k dispozícii dostatočne veľkú pec na výpal takýchto kusov. Preto sa pravidelne vyrábajú už len u nás, v iných dielňach veľmi výnimočne. Takéto diela sú nesmierne cenené a sú odkazom veľkých majstrov do budúcnosti.
V súčasnosti vo výrobe Slovenskej ľudovej majoliky spolupracujú majster kruhár Oliver Döme a majster maliar Juraj Hanulík. Ich spolupráca je jedinečná, tvoria v symbióze, roky sa pracovne poznajú a vzájomne sa inšpirujú a podporujú pri tvorbe spoločného diela, majú skúsenosti a ešte aj silu vytvoriť rozmerovo výnimočné veľké keramické diela, ktoré by sme radi zachovali pre mladých keramikárov vo výstavných priestoroch.
Realizované s finančnou podporou vlády Slovenskej republiky.
Foto: Katka Borišová, viac fotiek nájdete na fb a insta @majolikamodra